Blog

bazı yazılarım
Responsive Tema Nedir ?

Responsive Tema Nedir ?

İnternet kullanımının tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmasının ardından insanlar internet üzerinde çeşitli web sayfaları oluşturmaktadırlar. Bu süreçte yıllar içerisinde bir çok alt yapı sağlayan seçenekler bulunmaktadır ve mobil cihazların yaygın bir şekilde kullanılması ile kullanıcılara daha profesyonel bir deneyim sunmak isteyen web site sahipleri responsive tema seçmektedirler.

Responsive Tema Nedir?

Bir çok web sitesi günümüzde responsive temalar tercih etmektedir. İngilizce anlamında “duyarlı, esnek” olarak belirtilen bu kavram Türkiye de ise daha çok mobil uyumlu temalar olarak bilinmektedir. Responsive temalar farklı farklı çözünürlükte yer alan web sitelerin mobil cihazlarda daha düzgün bir yerleşik görünüm vermeyi amaçlayan çalışmalar olarak bilinmektedir.

İnternete bir çok kişi farklı cihazlardan erişmektedir. Bu süreçte masaüstü web site görünümü ile mobil, tablet görünümler çok farklı olmaktadır. Responsive temaların keşfedilmesi ile birlikte artık insanlar kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatabilmek adına bu temaları tercih etmektedirler.

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil aygıtlarda tam uyumlu bir şekilde, düzgün ve eksiksiz çalışan görünümdeki temalara responsive uyumlu temalar denmektedir. WordPress temalar da daha çok bilinen bu kavram bir çok web sitesini ferahlatmış ve kullanıcıların ziyaret ettikleri sayfalarda daha fazla kalmalarına sebebiyet vermiştir. Uzun bir süre önce keşfedilen bu temalar yıllar içerisinde daha farklı versiyonlara çevrilmiş ve kullanıcıların ziyaret ettikleri sayfalarda çeşitli eylemler gerçekleştirebilmesine kadar sürmüştür.

Responsive Tema Kriterleri Nedir?

– Ziyaret edilen sitedeki temanın masaüstü ve dizüstü cihazlarda görünümü uyumlu olmalıdır.

– Ziyaret edilen sitedeki tema mobil cihazlarda uyumlu olmalıdır.

– Tablet cihazlarında uyumlu olmalıdır.

– İnsanlar tarafından en sık kullanılan internet tarayıcıları üzerinde ki görünümü uyumlu olmalıdır.

Responsive Tema Özellikleri – Faydaları Nelerdir?

Gelişen teknoloji ve internet kullanımı ile birlikte sürekli olarak farklı temalar ortaya çıkmaktadır. Web siteler ise bu durumda gelişen teknolojiye ayak

uydurmalı ve ziyaretçilerini kaybetmemek adına bir çok yeniliğe uymaktadırlar. Bu süreçte responsive temalar son bir kaç yılın en fazla tercih edilen ve popüler temaları arasında yer almaktadır.

Responsive tema faydaları ise şüphesiz zaman ve para olacaktır. Bir çok web sitelerinin zaman içerisinde mobil uyumlu hale geldiğini görmekteyiz. Büyük web sitelerinde bu durum farklı bir şekilde olabilir fakat insanların mobil cihazları yıllar içerisinde daha fazla kullandığını düşündüğümüzde, mobil uyumlu bir web site tasarımının daha iyi olabileceğini biliyoruz.

Sizler de web sitelerinizde responsive temalar kullanmaya muhakkak dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların web sitelerinizi ziyaret etmelerinde ki süreçte iyi bir izlenim bırakmalı ve siteye giriş sağlayan kişileri bir sonraki süreçlerde de siteye girmeleri için bir sebebiyet vermek gerekmektedir. Günümüzde bir çok web sitesi de responsive tema kullanımına geçmekte ve sürekli olarak gelişmeler de yaşanmaktadır.

Yazar: